Вічна память жертвам голодомору 1932-1933 років

Щорічно в останню суботу листопада в Україні проходять заходи з вшанування пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій. Сьогодні podrobnosti.ua зібрали факти і історію про страшну трагедію 1932-33 років.


Від голоду в Україні, померло, за уточненими даними, від 3 до 3,5 мільйонів чоловік. Число жертв у всьому Радянському Союзі оцінюють до семи мільйонів.
20 країн визнали голод в Україні 1932-33 роках геноцидом українського народу.


Найбільше українців від голоду загинуло в Харківській, Київській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Дніпропетровській, Житомирській, Вінницькій, Чернігівській, Одеській областях і в Молдові, яка тоді входила до складу УРСР.

Близько 81% загиблих від голоду в Україні були українцями, 4,5% - росіянами, 1,4% - євреями і 1,1% - поляками. Серед жертв було також багато білорусів, болгар і угорців.

Дослідники стверджують, що розподіл жертв Голодомору за національністю Відповідає національному розподілу СІЛЬСЬКОГО Населення України.


САМО СЛОВО "Голодомор" вперше з'явилося в друкованих працях українських емігрантів у Канаді та США в 1978 році. В СРСР в той час історикам дозволяли лише говорити про "труднощі з продовольством", але не про голод.


Слово "Голодомор" вперше прозвучало в грудні 1987 року. Тоді перший секретар ЦК КПРС Володимир Шербіцкій, виступаючи на урочистостях з нагоди 70-річчя СРСР, визнав факт голоду 1932-33 роках.

У 2006 році Верховна Рада офіційно визнала Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу. Згідно із законом, публічне заперечення Голодомору вважається протиправним, але покарання за такі дії не уточнюється.

А ось "батько Конвенції про геноцид", доктор Рафаель Лемкін, який придумав цей термін, в 1953 році сказав, що "знищення української нації" - це "класичний приклад геноциду".


У 2010 році президент України Віктор Янукович, виступаючи в Страсбурзі в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), заявив, що "визнавати Голодомор як факт геноциду щодо того чи іншого народу, ми вважаємо, буде неправильно, несправедливо". Янукович сказав, що це була спільна трагедія держав, що входили до складу СРСР.


У 2006 році, за часів президента Ющенка, Служба безпеки України розсекретила більше 5000 сторінок державних архівів про Голодомор.


Голодомор визнали геноцидом українців 23 держави: АВСТРАЛІЯ, Андорра, Аргентина, Бразилія, Грузія, Еквадор, Естонія, Іспанія, Італія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, Словаччина, США, Угорщина, Чехія, Чилі , а також Ватикан як окрема держава.


Однак слова "геноцид" немає в документах ООН, ЮНЕСКО та ПАРЄ, присвячених Голодомору. Чисельність втрат серед українців оцінюють по-різному: від 1,8 до 7,5 млн млн і навіть 10 млн. Однак більшість фахівців сходяться на думці, що прямих жертв було близько 3-3,5 млн. За підрахунками інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України, їх було 3,2 млн. Крім того, в рішенні Київського апеляційного суду щодо винуватців Голодомору вказано число 3,9 млн.


Також немає єдиної думки і серед вчених щодо загального числа смертей від голоду в СРСР в 1932-33 роках. Деякі іноземні історики говорять про 5,5-8 мільйони загиблих, стверджуючи, що більше половини з них були українцями. За підрахунками Снайдера, серед мільйона жертв на території РCФСР близько 200 тисяч були етнічними українцями. Також в Україні ведеться єдиний реєстр жертв Голодомору.
WowWe Facebook страницу WowWe Twitter страница WowWe в Youtube Страница WowWe в Youtube Страница WowWe в Youtube Страница WowWe в Youtube Страница WowWe в Youtube Страница WowWe Главная страница